כדי להגיב לתוכן באתר ולהוסיף תוכן משלך עליך להתחבר או להירשם.

אילוף תוכי, למה ולשם מה?


צבי דגן

אילוף תוכי 

 • דרכים רבות להשגת המטרה:
  הדרך והאמצעים לאילוף תוכי אינו אחיד והוא משתנה לפי סוגי התוכים. יש לכך קשר גם לגילו של התוכי. תוכי חדש שרק בא הביתה, עדיין לא הסתגל למקומו החדש ופוחד מכם ולכן עדיף שלא להתקרב אליו, ורק לאחר שהתוכי התאקלם לגמריי תתחילו ללטף אותו ולהגיל אותו למגע ידכם.
  עם התוכי צורח כשאתם הולכים, זה אומר שהוא רוצה שתישארו איתו ותלטפו אותו, אך אל תעשו זאת. עם אתם רוצים שהתוכי שלכם יהיה שקט אל תלטפו אותו בכל רגע שהוא צורח. תנו לו להירגע ואז תתקרבו אליו, עם תעשו זאת, התוכי ילמד לחזור על הצרחות שלו ותמיד יקבל את מה שהוא רוצה.
  התוכי לא חש בנוח אתכם, למה? האם הבהלתם אותו, אולי הוא חולה? או אולי הוא היה בשעת משחק והפרעתם לו? הניחו לתוכי לשחק, הוא זקוק לכ. תוכי, עלול לנשוך מתוך משחק (בלי כוונה) ולגרום לכם נזק, ברוב המקרים תוכים נושכים בגלל ההררכיה (מעמד). עם אתם שמים את התוכי על הכתף שלכם התוכי מרגיש מעליכם ולכן הוא עלול לנשוך. תמיד מקמו את התוכי שלכם בגובה החזה. צריך ללמוד להכיר את התוכי שלכם ולדעת מה הוא אוהב ומה הוא לא אוהב. האילוף באמת יכול להקל על מערכת היחסים ביניך לבין התוכי.
  הג'אקו שלי למשל למד לעשות קקי רק בכלוב. וכשהוא מטייל בסלון ורוצה איך לומר את זה בעדינות, לשרותים - הוא עף לכלוב ועושה הכל ואז חוזר אלי שוב.. (מדהים לא?).. הוא גם בא אלי עם פקודה. תוכים יכולים לראות אותנו ואז לדבר ולעשות דברים דומים למה שאנחנו עושים. עכשיו, חשוב לאימון התוכי שהוא יבטח בך, יתן לך לגעת בכל גופו וכמובן סבלנות! לעבוד לאט, ולא להכביד על התוכי.
 • פקודות:
  היצמד למילים פשוטות בעלות הברות מעטות ומשפטים מועטי מילים ככל הניתן והשתמש באותן מילים לאותן פקודות כל הזמן כדי שהתוכי שלך ידע מה אתה רוצה ויעשה את זה. תן המון חיזוקים חיוביים (פרסים/צ'ופרים) לתוכי כשהוא עושה את הדבר הנכון. הפקודות צריכות תמיד להיות לפני שאתה מצפה לתגובה מהתוכי - כל הזמן, אפילו אם כבר יודעים מה זה אומר, זה משאיר אותם בטוחים שהם עושים את הדבר הנכון. התוכי שומע פקודה כל שהיא כל פעם שהוא נדרש לעשות משהו, אפילו, לפעמים הוא יודע מה זה בדיוק ואומר את הפקודה בעצמו.
 • אימון לטריקים:
  התוכי אף פעם לא "זקן" מדי ללמוד משהו חדש, אבל הוא חייב להרגיש בטוח ומוגן איתך, הוא צריך לסמוך עלייך באופן מוחלט. התחל עם טריקים פשוטים, השתמש בהתנהגויות הטבעיות שלו שאתה יודע כבר שהוא עושה, זה יכול לכלול קולות, הרמת הכנפיים, שכיבה על הגב ונתינת נשיקה, על ידי הצמדת הפה שלך לפיהם. לאט, הם יוכלו לעבור לדברים קצת פחות טבעיים הדורשים יותר זמן, אימון, וסבלנות. זכור, להשתמש במילים פשוטות לכל פעולה הקטנה ביותר שאתה עושה איתם.
 • אילוף לפעילויות אינטראקטיביות/חינוכיות:
  הדברים הלא טבעיים שאתה יכול ללמד את התוכי שלך, כוללים בין היתר דאת הדברים האינטראקטיבים. חוץ מהטריקים הרגילים והיבשים יחסית הם יכולים ללמוד כיצד להבחין בין דברים, לשחק בצעצועי תינוקות (ודא שאינם רעילים ולא קטנים מידיי), לשחק בתפיסה ולפתור פאזלים. לפני שנתחיל בדברים כאלה - הם חייבים להגיב לטריקים הבסיסים שהוזכרו למעלה, כמו כל אימון, התוכים חייבים רמת ריכוז מירבית ולהיות עירניים. אף פעם לא תוכול להכריח תוכי לעשות דבר שהוא לא רוצה לעשות, לוקח כמעט חצי שנה של לימודי-אובייקטים, 15 דקות בכל יום. אבל שהם תופסים את זה זה הרבה יותר קל ללמד אותם אובייקטים נוספים.

  התוכי שלי אוהב לשחק בפסנתר קטן של תינוק, לזרוק כדור ואז לרוץ להביא את זה ועכשיו אנחנו עובדים על ללמוד להרכיב פאזל-תינוק. תוכניות טלויזיה של ילדים המראים צורות בסיסיות מאוד עוזרות לאימון ולהבנה של התוכים, כאשר התוכי שלי בכלוב, הוידאו כל הזמן מולו, יש לו קלטות של תינוקות שיעזרו לו ללמוד ועד סרטי דיסני שלמים.הצבעים והקולות המדהימים תופסים את תשומת הלב שלהם.

 • אילוף קולי (דיבור):
  ממש כמו אילוף של טריקים, התוכי חייב להרגיש שמח, בריא ומוגן לפני שהוא יוכל לדבר. אם אתה אומר לתוכי שלך את הפקודות כל הזמן באותן מילים ואותו טון, לא יקח הרבה זמן והתוכי שלך יתחיל להגיד את המילים האלה כשהוא עושה את הפעולה. זה פשוט כמו שזה נשמע. דבר אל התוכי שלך כאילו היה ילד בן 4, דבר אליהם ולא עליהם, השתמש במילים ומשפטים פשוטים ככל האפשר. השתמש באותו טון של דיבור כל הזמן, כל השאר זה הסבלנות ומידת ההשקעה. כל התוכים מתחילים לדבר כמו תינוק, בהתחלה לא תבין כלום מהקשקוש (כי כמו שתינוק עושה "בה, בה, מא" וכל מיני קולות מוזרים, כך התוכי רק בשפתו), אך אם תתן להם תשומת לב רבה ופרסים על פעולה נכונה, אתה תראה איך הקולות המוזרים הופכים למילים מובנות יותר ויותר.

   
   

   ודבר כזה עוד לא שמענו במקומותינו