כדי להגיב לתוכן באתר ולהוסיף תוכן משלך עליך להתחבר או להירשם.

אמזונה לבנת מצח-קובנית

אמזונה לבנת מצח-קובנית


LOOOGOOO.gif
Cuban-Bahama Amazon
Amazona leucocephala

הופעה חיצונית: 

מראהו הכללי ירוק, פניו לבנות והמקור שחור. החלק העליון של הזנב מוכתם בחום-אדמדם עם ירוק, קצה הזנב כחול. הצד התחתון של הזנב והכנפיים כתום-אדום כהה. קצות הכנפיים כחולות. קשתית העין כתומה והרגליים אפורות.

אורך: 

49 ס"מ

משקל: 

385 גרם

מצב בטבע: 

נפוץ

נישה אקולוגית: 

בוונצואלה, פנמה, קולומביה ובצפון מזרח ברזיל. איזורי חיותה הם יערות פתוחים, סאוונות בקירבת יערות, קצוות יערות גשם, צמחייה בינונית ולעיתים נצפה באזורים כפריים. .

תזונה בשבי: 

תערובת זרעי חמניות, גרעיני חיטה, פירות וירקות, גרעיני חריע, לחם לבן וחשוב לדאוג לתוספת מינראלים.

תזונה בטבע: 

תזונתה מורכבת מזרעים, פירות (בעיקר תאנים ותמרים), גרגירים, אגוזים , תירס וגרעיני חיטה משדות חקלאות.

אילוף: 

ניתן לאילוף

גודל כלוב: 

גדול מאוד (100X100X200)

דיבור: 

בינונית

חברות (החתמה): 

ניתן לחברות

רעש: 

רועש

רבייה: 

הרבייה בשבי ניתנת להשגה. תוכי מתלהק בקבוצות קטנות של 3-15 פרטים מחוץ לעונת הרבייה ולעיתים אף בקבוצות המוניות. עונת הרבייה מתחילה בין ינואר לאפריל. בחודש מאי, הבוגרים מתחילים להיות אגרסיבים גם כלפי מגדלם. הקן נבנה בחלל העצים, הענפים ובעצי הדקלים, בגובה ניכר ונפחו במידה שיוכל להכיל שני גוזלים צעירים. גודל הביצה 38.4X30.4 מ"מ. תוחלת החיים של תוכי זה היא 30 שנה ואף יותר. בתטולה: 3-4 ביצים ובדרך כלל לא כולם פוריות, הדגירה נמשכת 26 יום ולאחר כ-785 ימים, הגוזלים פורחים מהקן וממשיכים להיות עם ההורים במשך שבועיים נוספים. תיבת הקינון יכולה להיות גזע עץ עם פתח בקוטר 24 ס"מ ועם חלל פנימי באורך 50 ס"מ או תיבה בצורה אלכסונית בגודל 25X35X40 ס"מ עם פתח בקוטר 12 ס"מ.

תנאי גידול: 

נחשב כרעשן בינוני לעומת שאר הארות. תוכי מיובא יתנהג ב"ביישנות" לעומת תוכי שגדל בשבי ירכוש אמון ויפתח יחסים הדדיים עם המגדל. אוהב מאוד ללעוס, מסתגל לשינויים ולמצבים ונהנה להתרחץ במים.

מידע נוסף: 

תוכי מתלהק בקבוצות קטנות של 3-15 פרטים מחוץ לעונת הרבייה ולעיתים אף בקבוצות המוניות. כאשר הם מתקבצים ויושבים על ענפי העצים ניתן לראותם לעיתים בחברת אמזוניקות וארות אדומות-גחון. עם עלות השחר הם מתחילים להרעיש. הקבוצות עוזבות את העצים מוקדם בבוקר ועפות לעבר השטחים שבהם ימצאו את מזונם. במשך רוב היום הם נצפים רק בעת תעופה, תוכים "ביישנים" ומעדיפים להישאר על צמרות העצים, הם יורדים מהם רק כדי לאכול. צבעי הנוצות מאפשרים להם הסוואה יעילה מסייע להגיע לתוצאה הרצויה, המעוף מהיר וישיר. הקול צרוד וצווחני ולעיתים קירקורים מהירים שחוזרים ונשנים. גודל הכלוב המינימאלי הוא 3X1X2 עם אזור מחסה קרוב. הכלוב חייב להיות מרווח ובנוי ממתכת חזקה. הטמפרטורה המינימאלית 5 מעלות צלזיוס. לתמונות נוספות, ראה כאן: http://www.extremehands.com/tukipedia/article/4167

תמונות נוספות: 

JJ5P7734---5.jpg 132.jpg