כדי להגיב לתוכן באתר ולהוסיף תוכן משלך עליך להתחבר או להירשם.

אמזונה צהובת-כתר

אמזונה צהובת-כתר


yellowcrownedamazon-LOGO.jpg
Yellow-crowned Amazon
Amazona ochrocephala
ת"ח בשבי: 60+ שנה
ת"ח בשבי :50+ שנה

הופעה חיצונית: 

הצבע השולט הוא ירוק. המצח צהוב, קצות הכנפיים צהובות-ירוקות והזנב ירוק עם קצה ירוק-צהוב. נוצות הקצה בתחתית הכנפיים בצבע אדום. המקור אפור עם צדדים אדומים, קשתית העין כתומה והרגליים אפורות. הצעירים עם פלומה עדינה, מצח צהוב, מקור אפור וקשתית עין כהה.

אורך: 

38 ס"מ

משקל: 

500 גרם

מצב בטבע: 

נפוץ

נישה אקולוגית: 

דרומה ומרכזה של קולומביה, מזרח הרי האנדים (בדרום אמריקה) ולמרגלותם לעבר ונצואלה וכן בצפון ברזיל, צרפת וגויאנה. איזור חיותה בכל שטח עם עצים בין לח ובין יבש, כמו כן חי בסואנות ובשטחים עם שיחים גבוהים. מעדיף לחיות בקצוות היערות וכן מצוי גם ליד מטעי קפה ומסביב לכפרים. בדרום אמריקה מצויים תתי מינים בשכיחות גבוהה. במרכז אמריקה אוכלוסיית תתי המינים נמצאת בהידרדרות עקב כריתת יערות ולכידות. ישנם תתי מינים שאפשרי שניכחדו. .

תזונה בשבי: 

תערובת זרעים של חריע, חיטה, שיבולת שועל, גרגירים, כוסמת ושעועית. בתוספת, בנבטי חמניות ומגוון של פירות וירקות. יש להוסיף מינראלים באופן קבועה.

תזונה בטבע: 

תזונתו מורכבת מפירות, זרעים, פרחים,אגוזים, גרגירים ונבטים

אילוף: 

ניתן לאילוף בקלות

גודל כלוב: 

גדול מאוד (100X100X200)

דיבור: 

בינונית

חברות (החתמה): 

ניתן לחברות בקלות

רעש: 

רועש מאוד

רבייה: 

בשבי: הרבייה אפשרית. העונה בחודש אפריל ובמשך כל הקיץ. הזכר בוחן את תיבת הקינון לפני כניסת הנקבה. בטטולה 2-4 ביצים והדגירה נארכת 26 יום. הגוזלים עוזבים את הקן לאחר חודשיים. גודל תיבת ההטלה היא 30X30X50 ס"מ. בטבע: עונת הרבייה מתחילה במרכז אמריקה בין מרץ ליוני, בונצואלה וקולומביה בין אפריל ליולי ובברזיל בין יוני לאוקטובר. הקן מתחיל בנקרה בעץ שממשיך לחלל בעומק 1.6 מטר, בטטולה 4-5 ביצים, גודל הביצה 37.4X29.1 מ"מ. הדגירה נמשכת 3 שבועות. הגוזלים נשארים בקן חודשיים, הזכר מאכיל את הנקבה מחוץ לקן במשך היום. תוחלת החיים - 50-60 שנה.

תנאי גידול: 

גודל הכלוב המינימאלי הוא 4X1.5X2 מטר עם אזור מחסה בגודל 1.5X1X2 מטר. הטמפרטורה המיניאלית - 10 מעלות צלזיוס. אופי התוכי משתנה באופן קיצוני והוא מתחיל להיות אגרסיבי במשך עונת הקינון. יתכן מצב של התקפה מצד התוכי כלפי בן זוגו ולכן צריך להשגיח. לעיתים הביצים של הקינון הראשון יושמדו לחלוטין על ידי הזוג או ע"י צעיר שלא הואכל.

מידע נוסף: 

תוכי שחי בזוגות, בקבוצות קטנות וגם בלהקות גדולות עד 250 פרטים בלהקה. ניכר בזמן מעופו מענפי העצים, מעדיף עצים גבוהים שנמצאים ליד מקורות מים. נוהג לשהות על העצים במקום מוצל במשך השעות החמות של היום. בבוקר נוהג לעוף ולהתרחץ בקרבת הנהר, מדי פעם פושט על מטעים וגורם לנזקים. מעופו ישיר וקולו רעשני ומתכתי. תוכי רעשני לעסן ובעל מרץ. בוטח במגדלו במהירות ואוהב להתרחץ. ניתן לגדלו עם סוגי אמזונות אחרות מחוץ לעונת הקינון. תוכי עמיד ומסתגל לשינויים. לתמונות נוספות, ראה כאן: http://www.extremehands.com/tukipedia/article/4167

תמונות נוספות: 

13eggs.gif Yellow_naped_amazon.jpg geelvoorhoofd-amazone-kop.jpg

IMG].JPG tropicaljade.jpg Torres_Lidia4AT.jpg

סרטים: