כדי להגיב לתוכן באתר ולהוסיף תוכן משלך עליך להתחבר או להירשם.

קקדו גאלה (ורוד חזה)

קקדו גאלה (ורוד חזה)


galah_perch.jpg
קאקדו ורוד-חזה
גאלה
Ros-Breasted Cockatoo - Galah
Elophus r. roseicapillus

הופעה חיצונית: 

קיימים 2 סוגים של קאקדו גאלה – גאלה רגילה וגאלה מערבית. רגילה: הצבע הכללי ורוד כהה. המצח, הכתר והעורף צבועים בורוד-לבן. הגב, הכנפיים והזנב אפורים. הבטן התחתונה, איזור הביב, הישבן והזנב העליון לבנים-אפורים. הטבעת מסביב לעין אדומה-ורודה, כשהעין עצמה חומה כהה. הרגליים אפורות והמקור בצבע קרן. הנקבה זהה לזכר, מלבד צבע העין שהוא אדום אצל הנקבה. לצעירים צבעים עמומים יותר, עיניים חומות (ללא קשר למינם). הטבעת מסביב לעין אפורה עם נגיעות של ורוד. מערבית: צבעיה כמו של הגאלה הרגילה, רק בהירים יותר. הכתר קצת יותר ורוד והטבעת מסביב לעין אפורה. לנקבה המערבית אותם המאפיינים כמו לרגילה.

אורך: 

35 ס"מ

משקל: 

430 גרם

מצב בטבע: 

משגשג

נישה אקולוגית: 

רגילה: מזרח, מרכז וצפון אוסטרליה, חלק מהאיים הנמצאים במרחק מה מהחוף. הובאו לטזמניה. מערבית: דרום-מערב אוסטרליה. אזור מחייה: במקור חיו הגאלות באיזורים מיוערים וערבות עם עצים באזורים חצי-צחיחים. כיום, ניתן למצוא את הגאלות בכל שטח פתוח, כולל אזורים מתורבתים והרריים. בנוסף, השתקעו תוכים אלה בפארקים, גינות וערים. .

תזונה בשבי: 

- חמניות, גרעיני דלעת, תערובת זרעים קטנים (חריע, דוחן, קנביס, חיטה ושיבולת שועל), אורנים ושאר אגוזים למיניהם. תירס צעיר, שפע של פירות וירקות, בעיקר תפוחים ואפונה. מזון ירוק. כמויות קטנות של פרי גלעיני, זרעים מונבטים. יש לפזר מעט זרעים על האדמה.

תזונה בטבע: 

- זרעי דשא, צמחים עשבוניים, דגנים (בעיקר חיטה ושיבולת שועל), פירות, פירות יער, אגוזים, שורשים, נבטים, פרחים, חרקים קטנים וזחליהם. פעמים רבות גורמים לנזקים עצומים לשדות של חמניות ודגנים שונים.

אילוף: 

ניתן לאילוף בקלות

גודל כלוב: 

גדול מאוד (100X100X200)

דיבור: 

טובה

חברות (החתמה): 

ניתן לחברות בקלות

רעש: 

רועש

רבייה: 

בטבע: מגיעים לבגרות מינית בגיל שנתיים. עונת הרבייה משתנה לפי האזור. בדרום אוסטרליה העונה היא מיולי עד דצמבר, בצפון – מפברואר עד יוני ובמרכז – לפי עונת הגשמים. בשנה טובה אפשריים גם 2 מחזורי רבייה. הגאלות מקננים בגדמים של ענפים או עצים מתים. מעדיפים עצי אקליפטוס גבוהים הממוקמים ליד מקורות מים. הכניסה לקן היא בין 1 מטר ל-20 מטר מעל האדמה. בני הזוג לועסים את צידי הקן. כחומר קינון משתמשים הגאלות בעלי איקליפטוס. מספר ביצים להטלה – 2-5. זמן הדגירה הוא 30 יום. שני ההורים דוגרים. הגוזלים מתכסים בנוצות 8 שבועות לאחר בקיעת, ונהיים עצמאיים 4-6 שבועות לאחר שעזבו את הקן. גודל הביצה – 26.5X35.3 מ"מ. בשבי: הרבייה בשבי מושגת בקביעות. יש לספק ענפים עם עלים כחומר קינון. מומלץ לחסום את הכניסה לקן באופן חלקי ע"י עץ רך, שכן לעיסתו מעודדת רבייה. בד"כ יש 3 ביצים בתטולה אחת, אך אפשרי להגיע גם ל-5. זמן הדגירה הוא 23 ימים, ותוך 7 שבועות הגוזלים מתכסים בנוצות. יש לספק תוספת חלבון חי לפני ובזמן הרבייה.

תנאי גידול: 

כלוב תעופה 6X1X2 מטר. חובה מבנה מתכתי. יש להגן מקור בחורף. המצב האידיאלי הוא כלוב שנמצא בבית עם אזור תעופה מחוץ לבית. תא הטלה עם קירות עבים מעץ קשה, גודל 40X40X90 ס"מ, על בול עץ.

מידע נוסף: 

נפוץ, ובמקומות שבהם נצפה נצפה אפילו בכמויות גדולות. ככל הנראה מספר הגאלות בעלייה והם מיישבים כעת אזורים חדשים. בטבע, אוהבים להישאר במקום אחד. זוגות מתאספים בקבוצות לא מוגדרות, ורק לעיתים רחוקות במרחקים גדולים של כ-10 ק"מ מעצי הקינון. צעירים ובוגרים שאינם מתרבים הופכים לנוודים. לפעמים יוצרים קבוצות אדירות פעמים רבות עם סוגי קאקדו אחרים. אינם נגישים כאשר אוכלים בחברת קאקדו לבן. בזמן האכילה, אחת הציפורים שומרת על האזור, ובמקרה של סכנה כל הלהקה עפה. נגישים יותר אם הלהקה מורכבת מגאלות בלבד. עם שחר עפים מהעצים כדי לשתות, לפני שיתחילו לחפש מזון. ניזונים על הקרקע ונחים על עצים גבוהים בשעות הצהריים החמות. לועסים את קליפות העצים ולפעמים פוגעים קשות בעצים אלה. שותים שוב לפני רדת החשיכה לפני חזרתם לעצים. במשך הלילה זוגות אינם זזים ממקומם, וישנים בתוך או בקרבת הקן. התעופה די מהירה עם מטות כנפיים קצביות. מהירות התעופה יכולה להגיע ל-60 קמ"ש. התעופה מלווה בצרחות רצופות. הצעקות צורמות, מתכתיות ובעלות שתי הברות. בשבי: תוכי רועש ומאוד נועז. לעסן כבד ולכן דורש אספקה קבוע של ענפים עם עלים. נחוץ חימום קבוע שכן הגאלה אוהב להיות על הקרקע . בעבר הוכר תת-מין נוסף ששמו היה Eolophus r. kuhli . אין הוא מוכר כתת-מין יותר תוכי מאוד חכם ודורש גירויים תמידיים בצורת צעצועים שונים. לא מומלץ להחזיקו על הכתף, שכן ככל שהוא מתבגר כך יותר שובב הוא נהיה. בעל יכולת דיבור טובה, אך לא כמו של הקקדו הלבן. מוטציות קיימות: לוטינו, קינמון, כסוף, אפור-לבן.

תמונות נוספות: 

128.jpg 960113.jpg 54003674.20051221BaltimoreAquarium21b.jpg

cockatoo-galah.jpg eolophus1.jpg Galah.jpg

galahH.jpg rbcockatoo.jpg ros_breast_cockatoo.jpg

קאקדו גאלה אלבינו (מוטציה).jpg 

סרטים: