כדי להגיב לתוכן באתר ולהוסיף תוכן משלך עליך להתחבר או להירשם.

ציפור אהבה שחורת כנף

ציפור אהבה שחורת כנף


BBBLOGO.gif
Black-winged Lovebird
Agapornis taranta

הופעה חיצונית: 

הצבע הכללי ירוק. החזה, הבטן וכיסוי הזנב התחתון צבועים בירוק בהיר יותר. המצח ואיזור העיניים אדומים. הכנפיים בחלקן התחתון ונוצות התעופה צבועים בשחור. הזנב ירוק, ועל הנוצות הקיצוניות ישנו כתם צהוב עם קצוות שחורים (מלמטה ומלמעלה). מסביב לעין נראית טבעת עור דקה בצבע אפור כהה. המקור אדום, העין חומה כהה והרגליים אפורות. הנקבה זהה לזכר, אם כי ראשה אדום יותר והכנפיים מלמטה – ירוקות. הצעירים זהים לנקבות בוגרות, רק עם צבעים עמומים יותר. המקור חום-צהוב עם בסיס שחור. מתחילים להחליף נוצות לנוצות בוגרות בגיל של 3-4 חודשים, ומסיימים את החילוף בגיל 8-18 חודשים.

אורך: 

17 ס"מ

מצב בטבע: 

נפוץ

נישה אקולוגית: 

האזורים ההררים של אתיופיה. אזור מחייה: אזורים הרריים מיוערים, עדיפות לאזורים עם עצי ערער ושיטה. סוואנות וערבות עם עצים בין 1800 מטר ל-3200 מטר מעל פני הים . .

תזונה בשבי: 

– תערובת זרעים המורכבת מסוגי דוחן שונים, זרעי כנריות, חמניות וחשיש. נבטי דוחן. מומלץ לתת באופן קבוע דשא ודוחן חצי-בשלים. מגוון של פירות (תאנים, תפוחים, אגסים), ירקות ומזון ירוק. לפריטים הנמצאים בשלבי הגדילה חובה להוסיף מזון מונבט, צנים מרוכך ומזון ביצים. לצעירים יש לספק תוספת של ויטמין C ומינרלים.

תזונה בטבע: 

– זרעים, גרגרים (פירות יער) ופירות (בעיקר תאנים).

אילוף: 

ניתן לאילוף בקלות

גודל כלוב: 

בינוני (60X60X120)

דיבור: 

גרועה

חברות (החתמה): 

ניתן לחברות

רעש: 

שקט יחסית

רבייה: 

דו-צורתיות מינית - צבעי הנקבה אומנם דומים לצבעי הזכר, אבל ראשה אדום יותר והכנפיים מלמטה – ירוקות. בטבע – עונת הרבייה היא בין מרץ לנובמבר (כמעט כל השנה). מקננים בעצים וענפים מתים וחלולים, כאשר הקן מרופד בזרדים, עלים ודשא אשר הנקבה מביאה עם נוצות גופה. 4-5 ביצים להטלה, כאשר הנקבה דוגרת לבד. 7 שבועות לאחר הבקיעה הגוזלים מתכסים בנוצות. מידות ביצה: 24.5X18.9 מ"מ. בשבי – מושגת בקביעות אולם לא קלה כמו אצל שאר סוגי הלאב-בירדז. פעמים רבות מתחילים ברבייה לאחר מספר שנים. חייבת להיות התאמה והרמוניה בין בני הזוג – המצב האידיאלי הוא כאשר נוצר זוג טבעי בתוך להקה, שאח"כ מועבר לכלוב נפרד לצורך הרבייה. גודל תא הטלה 15X15X25 ס"מ. הרבייה מתרחשת בעיקר במאי, אולם אפשרית כל השנה. כמו כן יש אפשרות לשני מחזורי דגירה בשנה. יש לשים בכלוב ענפים – התוכים יקלפו את קליפת העץ וישאו אותה בין נוצות הגוף אל הקן. 3-5 ביצים להטלה, זמן הדגירה 24-25 יום. ניצוי הגוזלים לוקח כ-7-6 שבועות. להורים יש נטייה למרוט את נוצות הגוזלים.

תנאי גידול: 

מומלץ לבודד זוגות. גודל ווליר מומלץ – 2X1X2 מ', או כלוב ביתי מרווח. טמפ' מינימאלית - 5°C, לצעירים - 15°C.

מידע נוסף: 

בטבע – לרוב נצפים בלהקות קטנות של 8-20 פריטים. מספר להקות מתקבצות מידי פעם ביחד באזורים עשירים במזון. תוכים אלה מעבירים את הלילה בענפים חלולים, לרוב מספר ציפורים באותו ה"קן". מעדיפים עצים גבוהים. הם עוזבים את מקום הלינה עם קצת אחרי זריחת השמש, ועפים לאכול. כשעה לפני שקיעת השמש הם חוזרים. התעופה מהירה וישירה, והצעקה חדה וחוזרת על עצמה במהירות – בעיקר בזמן תעופה. בשבי – רועשים רק לעיתים רחוקות. בהתחלה מאופקים וביישנים, אולם מסתגלים לבעליהם במהירות. כאשר אינם מרגישים נצפים הם פעילים מאוד. פריטים שרק יובאו יהיו בעלי רגישות גבוהה. דורשים תוספת קבועה של ויטמין C, כמו גם ענפים ללעיסה, שכן הם לעסנים כבדים. לרוב יריבו עם כל תוכי אחר בכלוב, כאשר הצעירים חשדנים במיוחד, בחודשיהם הראשונים, אולם עם הזמן נהיים יותר חזקים וחשדנותם יורדת. מוטציות קיימות – זית וקינמון (נדירות מאוד). בהאכלת יד בעל נטייה להיקשר לאדם אחד. לא מדבר.

תמונות נוספות: 

abys.jpg 11842284655211696.jpg abyssinian.jpg

AbyssinianWBLov_Ac116.jpg at0112aS_lg.jpg Black-wingedך.jpg

image009.jpg wpt1868.jpg Abyssinian2084.jpg