כדי להגיב לתוכן באתר ולהוסיף תוכן משלך עליך להתחבר או להירשם.

מזמר-תוכי אדום עכוז

מזמר-תוכי אדום עכוז


Red-rumped Parrot.jpg
Red-rumped Parrot
Psephotus haematonotus

הופעה חיצונית: 

ראש ירוק; מצח, כתר ולחיים תחתונות עם מעט כחול; חזה צהבהב וירוק; בטן צהוב חזק יותר; זנב תחתון לבן; מפרקת בכחול/ירוק בהיר; כנפיים חיצוניות צהובות; כנף תחתונה ואברות כנף סגול / כחול; גב תחתון אדום; זנב עליון ירוק; נוצות אמצע הזנב העליונות בצבע ברונזה עם נגיעות של שחור כחלחל; זנב חיצוני כחלחל/ירוק עם מעט כחול לבנבן; זנב תחתון בכחול חיוור; רגלים אפורות. הנקבה ירוקת-זית יש לה כתר וכנפיים אחוריות בירוק זית; בכנפיים נוצות אחוריות פנימיות בכחול/סגול חיוור; בכנפיים נוצות פנימיות וחיצוניות - ירוק זית עם קצת כחול חיוור והמרכזיות חיצוניות - כחול חיוור; גב תחתון וזנב עליון ירוקים; זנב תחתון לבנבן עם מעט כחול בהיר. צבעי הגוזלים כצבעי הבוגרים אולם צבעם חיוור יותר ולזכרים הצעירים פחות אדום, נוצות נרכשות באופן מלא בגיל 4 חודשים.

אורך: 

27 ס"מ

מצב בטבע: 

נפוץ

נישה אקולוגית: 

דרום מזרח אוסטרליה מלבד אזור "קופרס קריק" נמצא גם בדרום צפון מזרח ודרום מערב קווינסלנד. יער פתוח , פרדסים, אזורי סוואנה עם עצים, עצים ליד מקורות מים , אזורים חקלאים, גנים ופארקים. .

תזונה בשבי: 

– תערובת של זרעי עשב וזרעי קנריות, חיטה, שיבולת שועל, פרות וירקות שונים במיוחד תפוח וגזר, גרעיני חמניות קטנים, אוכל ירוק כמו תרד, ביצים וחרקים.

תזונה בטבע: 

– זרעי עשבים , ירקות אדמה, פירות, וגרגרים (פירות יער), פרחים וצוף.

אילוף: 

ניתן לאילוף בקלות

גודל כלוב: 

גדול מאוד (100X100X200)

חברות (החתמה): 

קשה מאוד לחברות

רעש: 

שקט יחסית

רבייה: 

בטבע – תקופת הרבייה מאוגוסט עד ינואר תלוי בגשם, באזורי צפון מערב גם לא בעונה תלוי במועדי הגשם. במהלך החיזור הזכר עומד ליד הנקבה בכנפיים מעט פתוחות, נוצות חזה מורמות, הראש למעלה והגב קמור, הזכר מניע את הראש ומנדנד את הזנב. הזכר פוצח בשירה רציפה ומאכיל את הנקבה. הקן נבנה בחורים או בגזעים חלולים בעיקר בעצי אקליפטוס ליד מקורות מים, הם מקננים גם בגדרות ובחורים שבקירות בתים. הזוגות מקננים אחד ליד השני אולם כל זוג מגן על הקן שלו. בתטולה בין 4-8 ביצים ובד"כ - 5, הנקבה דוגרת לבדה, עוזבת את הקן מספר פעמים ביום, עפה לכיוון גזע עץ סמוך, כדי לקבל אוכל מהזכר ומיד חוזרת לקן, מידי פעם עפה הנקבה למקור מים לשתות וחוזרת לדגור לאחר 10-20 דקות. משך הדגירה 19 יום. המזמרים נחשבים גוזלים במשך 4 שבועות כאשר לאחר מכן הם מצטרפים להורים וללהקה בחיפוש מזון. מידות הביצה – 19.2 * 23.5 ס"מ. בשבי – לא קשה להשיג רביה, אם אפשרי רצוי לבודד זוגות בתקופת הרבייה, אולם ניתן להרבות מס' זוגות בווליר גדול, הרבייה מתחילה בעיקר באפריל בדר"כ 5-7 ביצים , הדגירה היא 19 יום , הזכר מאכיל את הנקבה במהלך הדגירה , הגוזלים נמצאים בקן 28 יום והם עצמאים לאחר 14 יום נוספים. ההורים מגרשים את הגוזלים לכל המאוחר לאחר 4 שבועות בגלל רצונם להיכנס לסבב הטלה נוסף.

תנאי גידול: 

כלוב בגודל 3X2X1 מטר בעל אזורים מוצללים, קופסת הטלה: 15X15X40 ס"מ, חור כניסה בקוטר 5 ס"מ.

מידע נוסף: 

חי ביער פתוח , פרדסים, אזורי סוואנה עם עצים, עצים ליד מקורות מים , אזורים חקלאים, גנים ופארקים. בד"כ בזוגות או בקבוצות קטנות, רואים אותם נחים על עמודי טלפון או גדרות, נצפים כלהקות של מאות פרטים בחורף, במהלך עונת הרבייה נראות להקות של זכרים. הלהקות מבלות מספר שעות ביום על הקרקע, בימי שמש מעדיפות צל על עצים גבוהים. במעוף הם מתפזרים ועל הקרקע הם מתרכזים, ניתן למצוא אותם ליד אזורים מגורים וחוות, מבקרים בבורות מים אחרי לינת הלילה ולפני יציאה לחיפוש מזון שם הם נופלים קורבן לציידים וחתולים. הם עפים בתנועות מעגליות חדות וישרות, מעופם גבוה וקולם שרקני וצווחני, שרים במצב מנוחה, צורחים במצב מגננה או בתחילת תקופת הרבייה. הזוגות נשארים אחד בקרבת השני. בשבי – תוכי שקט בעל קול מלודי, אקטיבי, לא בישן, עמיד, יכול לשהות בחברת תוכים אחרים למעט בתקופת הרבייה, נהנה ללעוס עצי פרי, נהנה להתרחץ, יורד לאדמה להתרחץ בחול, מומלץ לחמם בחורף . המזמרים הינם תוכים מעולים כהורים מאמצים.

תמונות נוספות: 

-1.jpg  מזמרים זכר אופלין נקבה לוטינו.jpg -01_Red-rumped parrot.jpg

-05_Red-rumped parrot.jpg -4_Red-rumped parrot.jpg -04_Red-rumped parrot.jpg

-03_Red-rumped parrot.jpg -2_Red-rumped parrot.jpg -02_Red-rumped parrot.jpg

-12.jpg -9_Red-rumped parrot_0.jpg -8_Red-rumped parrot.jpg

-7_Red-rumped parrot.jpg -6_Red-rumped parrot.jpg -06_Red-rumped parrot.jpg

סרטים: