כדי להגיב לתוכן באתר ולהוסיף תוכן משלך עליך להתחבר או להירשם.

תילוע טבעי בתרנגולות

-0.jpg
תילוע טבעי בתרנגולות / בני סרור (הקרנף2)

תרנגולות ועופות משק אחרים כגון ברוזים והודים חשופים למגוון רחב של גורמי מחלה, פתוגנים. גורמי מחלה אלו יכולים להיות וירוסים,פטריות, חיידקים, טפילים אאוקריוטים חד תאיים, קרדיות, ותולעים שונות.
במאמר זה ברצוני להעלות לפניכם מערך של פעולות מניעתיות ורפואיות שנועדו למנוע הדבקה ולטפל בנגיעות של תולעים במערכת העיכול של התרנגולות אותן אתם מגדלים. ככלל עליכם לדעת שתולעים יכולות להדביק את עופות המשק שלכם בשתי דרכי הדבקה שונות:

 1. הדרך הראשונה היא הדבקה ראשונית שבא בעצם התולעים עוברות מעוף לעוף בצורה ישירה בעיקר כתוצאה ממגע של העוף בלשלשת נגועה בביצים.
 2. הדרך השנייה היא הדבקה משנית שבא העוף נדבק מאכילה של בעל-חיים אחר הנושא את התולעת הטפילה.

חלזונות וחשופיות ידועים כנשאים עיקריות של תולעים. השיטה בה אני נוקט מכילה מספר רבדים חלקם יום יומיים וחלקם תקופתיים, והם מאוד יעילים במניעה ובטיפול של נגיעות תולעים בתרנגולות שלי.

 • הרובד הראשון: החלפת מי השתייה באופן יום יומי כאשר לתוך המים אני מכניס כף של חומץ תפוחים, עדיף אורגני, או שן שום כתושה, לכל ליטר מים, (או שניהם יחדיו!). גם החומץ וגם השום יוצרים במערכת העיכול של העוף סביבה המונעת התבססות של תולעים אך לא רק שלהן! חומץ תפוחים הוא חומר אנטיבקטריאלי ואנטי ויראלי ידוע, והוא מומלץ לשימוש יום ימי גם בבני אדם.
 • הרובד השני: שימוש באדמה דיאטומית בדרוג ניקון שמיועד לאכילה, food grade diatomaceous earth, המוכנסת אל תוך תערובת המזון לעופות. אדמה דיאטומית היא חומר מדהים הידוע בתכונות התילוע וספיחת הרעלים שלו.
  (אתם יכולים לחפש ברשת מידע על חומר נפלא זה!)
 • הרובד השלישי: שמירה על נקיון יום יומי של הלול ווידוא שמצע החיפוי של הלול יבש.
  תולעים ופתוגנים אחרים משגשגים בסביבה לחה וחמה ולכן עליכם למנוע מהם סביבה זו. 
 • הרובד הרביעי: רובד זה הוא רובד טיפולי שאותו אני מיישם פעם בשלושה חודשים ובו אני מנצל את התכונות האנטי תולעיות (antihlmintic) של פירות ממשפחת הדלועיים. משפחת הדלועיים מכילה מיני צמחי בר וצמחים תרבותיים שונים. מבין מיני הבר יש את אבטיח הפקועה וירוקת החמור, ומהמינים התרבותיים יש את האבטיח,המילון הדלעת למיניה, הקישוא, המלפפון והפקוס (פרי דומה למלפפון).
  מה שמאפיין את פירות המשפחה הזו הוא, שהזרעים וציפת הפרי מכילים חומר הנקרא קוקורביטין, cucurbitin המשתק את התולעים במעי וכך גורם להן להיות מופרשות בלשלשת ובאופן זה התרנגולת נפתרת מהן.
 •  המתכון בו אני משתמש הוא, כ-200 גרם של זרעי דלעת לא קלויים על קליפתם 300-400 גרם דלעת חיה, כמה שיני שום ואפשר להוסיף גם חופן של עלי כובע הנזיר. את כל הנ"ל אני טוחן בבלנדר למשחה, ניתן להוסיף מעט מים על מנת לקבל את המרקם המשחתי. את המסה הזו אני שומר בצנצנת סגורה במקרר. ומוסיף ממנה כמה כפות על ירקות קצוצים שאני מגיש לתרנגולות (לאחר ערבוב כמובן!) במשך שבוע לפחות.
  נקיטה באמצעים שציינתי תבטיח לכם תרנגולות נקיות מתולעים!

בהצלחה
בני-הקרנף

נספחים:

 • מסה  טבעית לתילוע תרנגולות לאחר שנטחנה ואותה יש לשמור בקירור ולהגיש על ירקות קצוצים במשך שבוע לפחות.
   קצוצים.jpg
 • המרכיבים של מסת התילוע, דלורית או דלעת, גרעיני דלעת לא קלויים שום וחופן עלים של כובע נזיר.
  jpg