כדי להגיב לתוכן באתר ולהוסיף תוכן משלך עליך להתחבר או להירשם.

בריחת תוכי

 ברח.jpg
בריחת תוכי /
רותם_N55

 • בריחת תוכי הוא ארוע טראומתי עבור המגדל וגם עבור התוכי.
  המגדל עובר חוויה קשה משום שנראה לו שהוא נפרד מהתוכי החביב עליו כל כך, והתוכי עובר חוויה לא פחות קשה, משום שהוא יוצא למרחב שאינו מוכר לו, למקום שהמזון אינו זמין לו והוא לא יודע להשיג אותו בעצמו.
  התוכי מאוד מבוהל וחסר אונים.
  במאמר זה אדון בבעיית הבריחות אצל תוכים, הסיבות לבריחה ואיך נמנע את הבריחות.
 • ניתן להגיד שכול מקרי הבריחה אצל תוכים (המחוברתים) נגרמים כתוצאה מאי גזירת נוצות התעופה. שאר הבריחות (זוגות מתרבים) נגרמות כתוצאה של בנייה לא נכונה של הכלוב.
  אז איך נצליח למנוע בריחה של תוכי?
  פשוט מאוד עלינו לווודא שהדברים הבאים אכן מתקיימים:
   גזירת נוצות התעופה ע"י אדם מיומן (שיש לו ניסיון).
   ובניית כלוב עמיד וחסין ללא שום פתחים כלשהם (רשת חזקה ואיכותית וכלוב יציב).
 • jpgאך למרות כול האזהרות שלא מפסיקות להופיע בכל הזדמות, מגדלים נשארים אדישים ופועלים לפי ה"אני מאמין" שלהם ולא גוזרים את נוצות התעופה של התוכי, ובסופו של דבר טעות וחוסר תשומת לב של שנייה אחת, התוכי נבהל והנה הוא מרחף במרומים מבוהל, לא מבין מה שקרה לו ופוחד לחזור. אין פה ויכוח בכלל שתוכי שברח מביתו לא ישרוד אחרי שבוע ובמקרים רבים אף פחות כתוצאה של: דריסה, טריפה (ע"י חתול, כלב, עוף דורס וכדומה) או ילד שימצא אותו ויאכיל אותו באבוקדו. ואם כול הגורמים האלה לא השפיעו עליו הוא ימות מקור/חום יתייבשות ורעב שהרי היה רגיל שמזונו מוגש לו מידי יום ביומו.
  אבל אם בכול זאת לא השתכנעתם מדוע כן לגזור את נוצות התעופה אז הנה עוד כמה יתרונות:
   שמירה עליהם מתאונות כמו מעוף לתוך חלון והתגכשות קטלנית בשמשה, בראי וכדומה (תופעה ידועה בתוכי קוקטייל שלעיתים קרובות "נתקפים בפניקה" מסיבה לא ברורה ומתחילים להתעופף בבית: "PANIC FLIGHT"). תאונות אלו יכולות להתבטא בזעזוע מוח, שבירת רגל, כנף ו/או מקור ובמקרה הגרוע ביותר, גם למוות. כמו כן, נחיתה על משטחים מסוכנים כמו אסלה פתוחה או כיריים לוהטות שיכולים להביא לתוצאות טרגיות.
   מאפשר לחברת תוכים שהואכלו ידנית וגם כאלה שלא הואכלו ביותם גוזלים.
  תוכים שהחיברות שלהם לקוי בצורה קיצוני וכפי שהזכרנו למעלה האובדן הכי גדול שיכול להיות הוא כמובן הבריחה ואובדן התוכי עצמו.
 • ועם זאת יש גם כמה וכמה חסרונות בגזירת הנוצות כמו למשל:
   מעניק ביטחון עצמי לתוכי - לרוב, תוכי בעל יכולת תעופה טובה יהיה תוכי בעל ביטחון עצמי גבוה. קיצוץ אברות התעופה אינו תהליך כואב, אך אנו בעצם שוללים מהתוכי את הפוזיציה הטבעית וייחודית שלו – יכולת התעופה.
  בעלי כנף נועדו לעוף, לכן רבים רואים בגזירת הנוצות פעולה לא מוסרית, בדומה לשלילת יכולתו של אדם ללכת. ובנוסף לכול גזירת הנוצות מונעת מהתוכי פעילות גופנית חיונית מה שעלול בהיעדר תזונה מתאימה להשמנת יתר של התוכי.
 • אם קרה והתוכי כבר ברח פעלו לפי ההוראות: זיכרו תמיד, סוד ההצלחה למציאת התוכי היא לעולם לא להתיאש ולהרים ידיים, כיתבו שלטים ותלו בכול השכונה תתקשרו לוטרינרים הקרובים לביתיכם ועדכנו אותם בבריחתו של התוכי ושייצרו איתכם קשר במידה ומישהו בא אליהם עם תוכי.
  תתקשרו לפינת חי או גן חיות באזור מגוריכם (אם יש כמובן) שתגידו שבמידה ויגיע מישהו אם תוכי שיצרו איתכם מיד קשר. צאו לרחובות ותשרקו את השריקות שהתוכי שלכם מזהה, קיראו לו בשמו והשמיעו צלילים שהוא מזהה בתקווה שיענה לכם. כול הדרכים האלה יעזרו לכם במציאת התוכי ואם זה לא עוזר אז כדאי להשלים עם האובדן עם כול הצער שבדבר.
 • ועכשיו נעבור לדעתי האישית שהיא בעד גזירת הנוצות חד וחלק!
  למרות כול הכאב והמחסומיים הנפשיים זהו הדבר הנכון לעשות כי עדיף שנתמודד עם המחסומים האלה מאשר שהתוכי יהפוך לעוף בגריל או לארוחת צהריים מיוחדת ואקזוטית לחתולי השכונה הרעבים. ואני אומר לכם את זה בתור אחד שחווה חוויה כזו על בשרו כאשר הג'אקו שלי נבהל מהכלב וללא שום היסוס פרש כנפיים והתעופף, אין לתאר במילים איך הרגשתי שזה קרה, איך תוכי שגידלת במשך כול כך הרבה זמן וטיפחת אותו מתעופף ונעלם לך,
  זו חוויה קורעת לב שאני לא מאחל אפילו לשונאים שלי.
  אז תעשו טובה קחו את התוכי לוטרינר מומחה שילמד אתכם לגזור בצורה נכונה ותגזרו לתוכי שלכם את נוצות התעפ,אבל רק אם אתם באמת אוהבים אותו.
  בהצלחה !