כדי להגיב לתוכן באתר ולהוסיף תוכן משלך עליך להתחבר או להירשם.

תוכים בעיתיים שאבדו את הקשר הטוב עם האדם

 בעיתיים.jpg
תוכים בעיתיים שאבדו את הקשר הטוב עם האדם/
יהלי זוהר_
יהלי

הקדמה
מיהו בעצם תוכי "מחוברת" עם בעיות?
יש המכנים תוכי כזה בתור "תוכי מחוברת מקולקל" .
אבל, זה לא בהכרח אותו ההדבר .
אז בעצם מהם ההבדלים?

 • _שמש.jpgתוכי מחוברת מקולקל, הוא תוכי שבד"כ האכילו את הגוזל ידנית והתוכי חוברת אבל עם חלוף הזמן, לא הקדישו לו תשומת לב והתוכי סבל מהזנחה של המגדל למשך תקופה ארוכה.
  במצב כזה התוכי
  איבד בעצם את החיבורת שלו, איבד את הקשר שלו ען בני האדם.
  דבר כזה יכול לקרות גם אם למשל מביאים לתוכי צעיר מחוברת עוד תוכי (מחוברת או פרא -> זה לא משנה) והוא מפסיק עם הזמן להיות בקשר טוב עם אנשים.
  ח
  שוב לי להבהיר, שדבר כזה לא חייב לקרות, יש הרבה תוכים שמגדלים אותם עם תוכים נוספים, התוכי יוצר קשר טוב בדרך כלל עם התוכי האחר, אבל, גם שומר על הקשר עם האדם, זה תלוי בכמה זמן התוכי אצלך ועד כמה הקשר שלכם חזק.
 • jpgתוכי מחוברת עם בעיות, זה תוכי שיש לו בעיות שמגיעות בדרך כלל מחרדות כלשהם, טיפול וייחס לא נכון מצד המגדל, הבעיות בדרך כלל מתבטאות בנשיכות, צרחות, חוסר שיתוף פעולה מצד התוכי וכדומה.

תוכים רבים נמכרים בגלל בעיות כאלה, יש אנשים שלא רוצים לחשוף אותם ומוכרים את התוכים כשהם מפרסמים שהתוכים מחוברתים עם אופי "מקסים" עד שעובר הזמן, והקונה מבין מה הוא קנה במחיר של תוכי מחוברת עם אופי "מקסים".
בניגוד לאנשים כאלה, יש אנשים אחרים, שמסבירים לקונים את הבעיות כפי שהם,
ופה זה כבר תלוי בנו, האם כדאי לרכוש תוכי מחוברת עם בעיות התנהגות? 

 • האם כדאי לרכוש תוכי מחוברת עם בעיות התנהגות?
  יש אנשים חסרי ניסיון בגידול תוכים, שמחליטים לקנות תוכי מחוברת עם בעיות (והם יודעים מהם הבעיות) כי הוא "זול" יותר, והם לא יודעים בעצם מה האחריות והקושי לחנך מחדש תוכי עם בעיות, והאם זה בכלל אפשרי?
  תוכי עם בעיות קשה מאוד להחזיר למצבו הקודם, וגם אם זה מצליח, הוא לא יחזור להיות אותו גוזל מתוק ושובב, אי אפשר להעלים בעיות, אפשר רק להמעיט אותם, וגם זו עבודה קשה.

-25.jpgבעיות כאלה יכולות להתבטא בכל מיני דרכים ואפילו כמה בעיות ביחד, כגון:

 • צרחות בלתי נפסקות של תוכי.
 • נשיכות כואבות ואגרסיביות.
 • חוסר שיתוף פעולה מצד התוכי.
 • תוכי מורט.
 • נכות כלשהי (לא בעיה התנהגותית, אז הפעם לא נתייחס לבעיה זו).

אלה, בכל  אופן, הבעיות הידועות והמוכרות יותר, אז לטובת המגדלים, אכתוב כיצד ניתן לטפל בארבעת הבעיות הראשונות, לאחר מכן, אתיחס לשאלה, איך אפשר להימנע מבעיות אלו, גם אצל התוכי שלכם.

 • jpgצרחות
  ישנן כמה שיטות להפגת הצרחות.
  בדרך כלל זה עובד,
  כאשר התוכי צורח, להתעלם ולא להתייחס, אבל כשהוא נרגע, גם לכמה דקות אחדות, לבוא אליו, להתייחס אליו , לפנק אותו בחטיפים, לדבר אליו בקול נעים, ובהדרגתיות זה ישתפר.
 • נשיכות
  בדרך כלל בטבע, התוכים לא נוהגים לנשוך.
  כאשר הם מתרגזים בטבע, הם מפגינים את זה בתנועות גוף וקולות, לא בנשיכות, לכן צריך לעקוב אחרי התוכי ולהבין למה הוא נושך.
  זה יכול להיות מחרדה מהעבר, יכול להיות ממשחק ומדברים נוספים, כדאי לעקוב אחרי התוכי ולהבחין למה הוא נושך, ולחקור את העבר שלו אצל הבעלים הקודמים.
  לכל סיבה יש פיתרון שונה בהתאם לסיבה,
  אבל תמיד כדי לנסות לתת לתוכי חטיפים כאשר הוא נרגע עם הנשיכות.
  ויש דרך נוספת במידה ומדובר בתוכי שבעתיד, הנשיכות עלולות להיות קריטיות כמו נשיכות של ארה, קקדו וכדומה, תשדלו להתאפק ולא להגיב בהיסטריה, גם אם זה כואב, עד שהוא התעייף, כאשר הוא יפסיק (כנראה מעייפות) תלטפו אותו בעדינות תוך כדי דיבור נעים, בדרך שלא מלחיצה אותו, ותתגמלו אותו לאחר שנתן לכם ללטפו ללא נשיכה.
 • jpgחוסר שיתוף פעולה
  בדרך כלל, זה קורה בגלל חברות לא נכון של התוכי, וזו סיבה מספר אחת של חוסר שיתוף פעולה, כאשר התוכי מתרחק מבן האדם, ולא רוצה להתקרב אליו.
  יכול להיות שזה גם מטרואמה שהתרחשה בעבר עם בני אדם.

במצב כזה, יש לנסות לקרב את התוכי לאדם ע"י חטיפים לתוכים, ולגרות אותו עם משחקים צבעוניים, וכל פעם שהתוכי נותן לאדם ללטף אותו או להרים אותו ובכלל ליצור איתו מגע, יש לתגמל אותו באופן מיידי, ובקול רגוע להגיד מילת חיבה כמו: "כל הכבוד", "תוכי טוב" וכדומה.

 • מריטה
  תוכי שמורט, הוא תוכי עם חרדות או דכאונות.
  החרדות יכולות להיות חרדות נטישה, במיוחד אצל תוכים כמו קקדו וארות, דכאונות יכולים להיות עקב חוסר תשומת לב, או מישהו חדש בבית (בעל חיים או בן אדם),
  איך אפשר לטפל בבעיות מריטה?
  אחת השיטות היא השימוש בחליפות אשר שמים על בטן התוכי, מה שמונע מהם להמשיך למרוט, ויש עוד מגוון שיטות, כמו הענקת תשומת לב מוגברת,
  מגוון של מזונות שהתוכי אוהב, וצעצועים שיעסיקו את התוכי, ובכך יתעסק בלשחק ולא במריטה.

איך נמנעים מבעיות אלו עם התוכים שלכם?
-256.jpgכדי לא להגיע למצבים כאלה עם התוכים חשוב להעניק לתוכי תשומת לב רבה, ליטופים, חטיפים, משחקים, ולשדר לתוכי הרבה אהבה, לדבר אל התוכי בקול נעים, לא לעשות דברים לתוכי כנגד רצונו, כלוב מתאים עבור התוכי, ומגוון מזונות מתאים, הכולל את כל אבות המזון, ויטמינים ומינרלים.

בהצלחה בגידול, ואם אין לכם ניסיון בחינוך תוכים אל תרכשו תוכי בעייתי, כי סביר להניח שהוא לא ישאר אצלכם הרבה זמן.