כדי להגיב לתוכן באתר ולהוסיף תוכן משלך עליך להתחבר או להירשם.

חושבים לקנות תוכי?

 

חושבים לקנות תוכי?/מבוסס על תרגום מאת עמית רוזנר:  Thinking of Buying a Parrot? by A.K. Jones

 • ההחלטה לקנות תוכי או ההחלטה איזה תוכי לקנות היא החלטה שיש לקחת לקחת מראש בחשבון. עלולות להיווצר בעיות הקשורות במחלות ובעיות התנהגות אצל תוכיים שהם תוצאה ישירה של רכישה לא נבונה או של נאיביות באופן הטיפול בציפור. קיימים מספר שיקולים שעשויים להיות בעלי חשיבות רבה ברכישת ציפור חדשה, עבור מצטרפים חדשים לקהילה ובעבור אילו המחליטים לגדל תוכי בפעם הראשונה.
  תוכים מכל הזנים הם חיית מחמד אטרקטיבית. לתוכים יש יכולת הענקה למטפל בזמן הגידול, אך דרישות הטיפול שלהם וכן הדרישות המוטלות על מטפליהם עשויות להיות שונות מאוד משאר הציפורים או ממשק החי. תוכים הם בעלי-חיים חכמים ולכן משתעממים בקלות, תוכים יכולים להיות רעשניים ובעלי יכולת הרס רבה. תוחלת החיים של תוכים באופן פוטנציאלי גבוהה ביותר, לכן, חשוב להיות בטוחים שאנו באמת רוצים תוכי ויכולים לספק את ההתחייבות ההכרחית בעבור הוצאות ההחזקה והתחזוקה שלו לפני שאנו "קופצים" וקונים אחד. במילים אחרות, לעולם אין לקנות תוכי מתוך דחף רגעי וזמני, אלא - מתוך שיקול דעת, מחשבה ורק לאחר שבררנו והבנו היטב את כל ההיבטים הכרוכים בגידול וטיפול הדרושים לציפור שבה אנו מעונינים.
 • בראש ובראשונה יש לשקול את דרישותינו אנו. האם אנו רוצים ציפור מחמד כבת לוויה או אולי מגוון קטן של תוכים בכלובים בתוך הבית או כלובי עופות אשר יפרידו כל קבוצת תוכים וייצרו אוסף אטרקטיבי. תוכים יוכלו אפילו להזדווג בהינתן התנאים המתאימים. אין לבחור את חיית המחמד כדי שתתאים לריהוט. ייתכן שנרצה להתקדם לעבר גידול של תוכים מחוץ לבית בכלובי עופות או בבתי גידול מיוחדים בתקווה לזווג את הציפורים הללו. אפשר לבחור בכלובי עופות המדמים תחושה קרובה לסביבה טבעית עם מרחב תעופה לציפורים או לבחור באפשרות ההפוכה שהיא כלוב אשר ניבנה מלכתחילה כך שיהיה סגור ומאובטח בעל יכולת שליטה מבפנים בתאורה, חימום, לחות, ואוורור. הללו דורשים זמן, מרווח ומקורות הכנסה ומימון נכבדים. ראו הוזהרתם! יש אומרים שגידול תוכים גובלת ב"מחלה"!
 • אם את או אתה מתכוונים ברצינות להחזיק תוכים גדולים יותר עם מטרה לזווג אותם אני טוען שאותם אנשים אשר החזיקו וגידלו זנים קטנים יותר כמו תוכונים, קוקטיילים , grass parakeets , צפויים להצלחה רבה יותר לעומת אלה אשר ישר קפצו לגידול הזנים הגדולים. קיימות אפשרויות לטעויות רבות שניתן לעשות ושיעורים רבים שיש ללמוד בגידול ציפורים, במיוחד אם מגדל מחליט להיכנס לעניין הדגירה וההדגרה וגידול ידני, טעויות עם תוכים גדולים עלולים להוות "דמי למידה" יקרים למדי. הרבה יותר נבון יהיה אם תחילה נרכוש ניסיון מטעויות עם זנים נוחים וזולים יותר. הערות אלה בשום פנים ואופן אינן אמורות להמעיט בערכם של מאמציהם של אלפי מגדלי ציפורים שמגדלים ומרבים זנים אלו, רובם בעלי ידע משמעותי בנוגע לציפורים שאותן הם מגדלים.
 • לאחר שהחלטת איזה סוג תוכי אתה מעוניין לגדל, תן את הדעת לגבי הסביבה וסגנון החיים שלך על מנת שיתאימו לציפור שבחרת. כל הציפורים דורשות חלל מרווח על מנת לבצע פעילות גופנית ו"למתוח את כנפיהן". כמובן, ככל שהציפור גדולה יותר כך הכלוב הביתי או כלוב התעופה החיצוני בהכרח יהיה גדול יותר, ככל שיש יותר ציפורים, יש צורך ביותר חלל מרווח ושטח מחייה. עובדה שלכאורה ברורה אך לעיתים ניראה שאנשים אינם מקדישים לה מחשבה מספקת. אם לפעמים אתה מצפה להחזיק את הציפור שלך מחוץ לכלוב על מעמד או אפילו לתת לה לעוף בחופשיות, עליך לחשוב על כל הסכנות האפשרויות לציפור כגון: ילדים, אש, צמחי בית שעלולים להיות רעלים, מטבחים, דלתות, חלונות וכיוצא באלו. לעומת זאת, יש לשקול את הנזק שהציפור עלולה לגרום לטפטים קישוטים יקרים או לריהוט.
 • כשאנו חושבים על קניית תוכי יש להתחשב לא רק ברצונותינו אלא גם בשכנינו – תוכים גדולים במיוחד מזני האמזונות הארות והקאקדואים הם רעשניים ביותר. שני פרקי הזמן - הזריחה ושעות הערב המוקדמות, בהם התוכים קולניים במיוחד עשויים להעניק אושר לאלו שאוהבים ציפורים ומעריכים שבכך הם נותנים ביטוי לבריאות ולאושר, אך עניין זה יכול לגרום למתח רב ביחסים עם השכנים. לכן אם אתה או את גרים בשורת בתים צמודים או בפרבר מנותק למחצה, הציפור שתבחרו תהיה שונה מהציפור שהייתם יכולים לבחור אילו התגוררתם על שטח מנותק עם מרחב גדול של שטח פתוח. מגדל צריך להשלים עם העובדה שציפורים בתוך הבית ירצו להצטרף ביחד עם השירה שלהם כאשר נדליק את שואב האבק או נתיישב לראות טלוויזיה.
 • כפי שציינתי בהתחלה, תוכים הם יצורים בעלי אינטליגנציה גבוהה וככאלה הם דורשים גירוי רגשי והן גירוי גופני והרבה. לכן, חשוב לשקול כמה זמן יש באפשרותנו להקדיש לציפור או לציפורים שלנו. ציפור מחמד מבויתת אחת תדרוש מגע אנושי רב ובמשק בית משפחתי עסוק שבו יש פעילות רוב הזמן עשויה להיות טובה יותר עבור הציפור מאשר חיי בדידות עם אדם ששוהה רוב זמנו בעבודה. אם הציפור נשארת לבד יש לספק לה צעצועים בטוחים כדי שחק איתם, הם לא אמורים להיות יותר מורכבים מאשר קרטון לאחסון ביצים או קוביה של עץ קשיח, בנוסף יש להשאיר רדיו או טלוויזיה דלוקים. במקרה והמגדל לא נימצא בבית באופן שגרתי לתקופות ארוכות, עדיף יהיה להשאיר את הציפור ביחד עם עוד ציפור או שתיים.
 • גורם נוסף בתהליך בחירת הציפור הוא ההוצאה הכספית – כמה כסף יש באפשרותנו או ברצוננו להוציא לא רק על רכישת הציפור אלא גם על אביזרים הכרחיים נוספים כמו אוכל וכלוב. במקרים רבים אנשים שהיו מוכנים לשלם אלפי שקלים עבור הציפור שלהם נרתעו לשלם סכום סביר עבור כלוב הגון. תוכים אינם חיות מחמד זולות, אחזקה של מספר תוכים עם הכלוב השייך להם עשוייה להגיע בקלות לאלפי שקלים. ככלל מומלץ בחום לפני כל קנייה של זן חדש שאיתו אין לנו כל ניסיון לקרוא ולדבר עם מגדלי ציפורים אחרים.
  קיימים מספר ספרים מצוינים בנושא החזקת ציפורים, ואם ממש בחרתה בציפור מסוימת יש ספרים המוקדשים לאותם מינים. קריאת חומר ודיבור עם אנשים שעסקו בעניין בעבר ימנעו מכם חלק מהטעויות הקלות ומהמלכודות האפשריות בזמן גידול ציפורים.
 • לבסוף, לאחר שהחלטנו שאנו באמת יכולים ורוצים להחזיק ציפור ובחרנו זן שמתאים לנו מכל הבחינות, היכן נלך לקנות את הציפור שלנו?
  קיימות אפשרויות  שונות:
  - להעזר בחבר, מגדל ציפורים או סוחר, פרסומות באינטרנט או חנות חיות.
  אם יש לנו מזל ויש לנו חבר אשר הציג לנו את נושא גידול הציפורים ויש לו במקרה עודף של ציפורים, נוכל להכיר את הציפורים ואת החינוך אשר קיבלו. אנו נדע במה הואכלו היכן וכיצד שוכנו ונוכל להבטיח שלא יהיה שינוי דרמתי במשק החי שיכול לגרום למתח אצל הציפור. עם מעט מזל יהיה לנו גם חבר זמין אשר ימשיך וייתן עצות ותמיכה ככל שנתקדם בגידול הציפור.
  - מודעות אישיות או מסחריות באינטרנט יציגו בדרך כלל את הציפור שאנו מחפשים; לחילופין לחנות החיות המקומית יכולה להיות מועמד מתאים עבורנו או שדרכו נוכל להשיג את התוכי בו אנו חפצים. יש להישמר מחנות חיות שאולי לאחרונה הייתה מעורבת בסחר בציפורים וצוות המוכרים אינם יודעים דבר על הזנים שאותם הם מוכרים. חנות מתייגת את הכלובים שלה לא רק עם תג מחיר אלא גם עם אינפורמציה מדעית לגבי התוכים כגון שמות שכיחים וחלופיים, סביבת מגורים טבעית, דרישות דיאטטיות וכן הלאה, עשויה להיות גם מקום טוב יותר לקנות את הציפור. סוחרים המתייחסים לציפורים שהם מוכרים כיצורים חיים ולא רק כסחורות לקישוט יעשו כל מאמץ כדי להבטיח שהציפור שאתה תבחר תתאים לצרכים שלך ושלה. כל ספק מכובד צריך לאפשר החזר כספי או החלפת המתקן של הציפור לתקופת זמן הגיונית לאחר הקניה. אלו עשויים להתרחש באם יתברר שהציפור שקנית איננה הולמת את דרישתך ולא צריך לכפות עליך להחזיק במשהו שאיננו מתאים או במקרה שהחיה פתחה סמני מחלה מיד לאחר קנייתה. אפילו ציפור אשר כלפי חוץ נראית בריאה ובכושר עלולה לשאת מגוון אורגניזמים פתוגניים, גורמי-מחלות ומעוררי מחלות אלו עלולים להתפתח ולגרום למחלה כאשר הציפור נמצאת בתנאי חרדה, תעוקה ומצוקה. תוכים באופן יחסי הם יצורים רגישים וכל שינו בסביבה או בשגרה שלהם עלול להלחיץ אותם מספיק ולגרום לכך שיכולת ההתנגדות שלהם לזיהומים תפחת.
  בתקווה שעכשיו תוכלו למצוא את הציפור הנכונה ותיהנו ממערכת יחסים חדשה ומופלאה. 


 המקור: http://www.parrots.co.il/modules.php?name=News&file=article&sid=172&mode=&order=0&thold=0
המקור באנגלית: http://www.theparrotsocietyuk.org/index.php/Buying_A_Parrot/7