כדי להגיב לתוכן באתר ולהוסיף תוכן משלך עליך להתחבר או להירשם.

היכרות עם התוכי שלך

למד להכיר את התוכי!/מאת עינבל סרטר

האם, אי פעם, שאלת את עצמך את השאלות הבאות?
- האם אתה באמת מבין את דרכי ההתנהגות של התוכי שלך?
- האם אתה מזהה ומבין את שפת הגוף שלו?
- האם אתה באמת מזהה את ההבדל בין תוכי שתוקף לבין תוכי שמתגונן?
- האם תדע להסביר מדוע הוא תוקף או מפני מה הוא מתגונן?
שתי נקודות מפתח בהבנת התוכי שלנו הן הכרת התנהגותו הטבעית וקריאה נכונה של שפת הגוף שלו, זאת משום שתוכים אינם בעלי-חיים מבויתים - עצם העובדה שהם חיים אתנו בבית, מתקשרים אתנו ומסגלים לעצמם הרגלים בהתאם לאורח חיינו- נובעת מכך שהם עברו תהליך "חיברות" (סוציאליזציה) שהוא תהליך של שיבוץ והתאמת התוכי לדרך חיים חדשה מאורגנת לסביבת האדם. או התליך של "החתמה" שבו התוכי נקשר למטפליו (בעליו) והם אליו.
ההחתמה מתרחשת מיד לאחר בקיעתו מהביצה. תהליך ההחתמה מתבסס על מנגנון תורשתי. אבל, אין זה אומר שהם מבויתים. ביות הוא תהליך אבולוציוני שנמשך מאות ולעיתים - אלפי שנים שבמהלכן נחלשים או נעלמים האינסטינקטים הטבעיים של בעל-החיים ולעומתם התפתחו תכונות המאפשרות ומקלות את החיים בחברת בני אדם.  אצל תוכים הדרך לביות עוד ארוכה - הם עדיין מתבססים על האינסטינקטים הטבעיים שלהם ומפגינים התנהגויות "פרא" גם בבית - קשר טוב וחזק עם התוכי שלנו מבוסס על קריאה מתאימה של התנהגותו, פירוש נכון של התנהגויות אלו ותגובה הולמת ונאותה אליהן.
אחד הדברים החשובים שצריך לזכור לגבי התוכי שלנו הוא שתוכי חי בלהקות שעלולות לשמש טרף לחיות אחרות - בין אם מדובר בסוגים שחיים בלהקות קטנות של 8 עד 10 פריטים ובין אם מדובר בסוגים שחיים בלהקות של עשרות או אפילו להקות ענק של מאות - כל תוכי הוא חיית להקה, והלהקה היא שמאפשרת להם לשרוד בטבע. כשהתוכי אוכל או מחפש מזון, מנקה את נוצותיו או מנמנם להנאתו - תמיד מישהו אחר מחברי הלהקה יימצא דרך להתריע מפני טורפים או סכנות אפשריות. תוכי שחי בגפו, יהיו סיכויי ההשרדות שלו נמוכים ביותר. מסיבה זו חיי הלהקה הם הדבר החשוב ביותר לתוכי, כללי החיים בלהקה הם הדבר החזק ביותר שקיים עבורו ומה שמנחה אותו בכל סוג של פעילות או תקשורת אתנו. התוכי זקוק לקשר ה"להקתי" אתנו כדי לחוש ביטחון וכדי להיות מאושר.
תוכי שהוחתם ע"י בני אדם הוא בעצם "אימץ" אותו כחלק מהלהקה שלו ובכך - את פעולת גומלין וההשפעה הדדית, הלהקתית המיועדת לתוכים האחרים בלהקתו. כלומר, הוא משייך עצמו ללהקת בני האדם (או אולי משייך אותנו ללהקת התוכים..?) הוא ינהג בנו כלהקתו ויצפה מאתנו להתנהגות דומה, משום שהוא אינו מבין את ההבדל בין תפיסות העולם השונות שלנו. אם נשאיר אותו לבד במשך שעות ארוכות יום אחריי יום הוא יסבול מאוד לא רק מבדידות ודיכאון, אלא גם מחוסר ביטחון ותמידי יחשוש מסכנות אפשריות- מה שבהחלט עלול לגרום לאגרסיביות מצידו.
היבט להקתי נוסף וחשוב הוא שמבחינתו מי שיהיה גבוה יותר בבית יהיה גם גבוה יותר בהיררכיה הלהקתית ממש כמו שבטבע ככל שהתוכי נמצא על ענף גבוה יותר מעמדו בלהקה גבוה יותר- מסיבה זו חשוב למקם את הכלוב שלו בערך בגובה העיניים ועדיף אפילו מעט יותר נמוך, כך אנחנו נמנעים ממצב שבו התוכי נמצא מעלינו ובעצם "שולט" בלהקה - מצב שעלול להביא לאגרסיביות ולנשיכות. במקביל, חשוב לזכור שלעולם אין למקם את הכלוב נמוך מידי, בטבע הם חיים על עצים והשאיפה שלהם היא כמובן לגובה - שם הם מרגישים בטוחים מפני סכנות וטורפים, ככל שהתוכי נמוך יותר כך מעמדו בלהקה נמוך יותר מה שגם אומר שהוא הראשון שהלהקה תקריב בשעת סכנה והוא גם הנגיש ביותר לטורפים. אם נמקם את כלוב התוכי שלנו על ריצפה הוא לעולם לא יוכל לחוש ביטחון ורוגע, עלינו לצפות שיחוש מאוים ונתון בסכנה ותמיד ירגיש שהוא צריך להגן על עצמו מפני כל הטורפים הגבוהים שמסתובבים סביבו - אנחנו. מיותר לציין שתוכי מגן על עצמו בעיקר על ידי נשיכות - לכן כלוב שממוקם נמוך מידי אינו מהווה תנאי מחייה נוחים לתוכי ואינו תורם למערכת היחסים שלנו איתו.
דבר נוסף שנובע מכך שתוכים הם בעלי-חיים נטרפים - הוא שיש להם אינסטינקטים בסיסיים של נקיטת אמצעי זהירות ודאגה  מפני טורפים, ואם נזכור שטורפים נוהגים להגיע מלמעלה או להתגנב מאחורי הטרף - נבין מדוע תוכים לא אוהבים שמלטפים אותם באיזורים הגביים. אין לשכוח שגם תוכי מוחתם וחברותי עדיין מתקיימים אצלו אינסטינקטים של אבותיו התוכים ושל קרוביו שחיים  בטבע - באוסטרליה, אפריקה, באמזונות וביתר חלקי העולם- אינסטינקט זה מתעורר באופן טבעי ובלתי נשלט בתוכי ברגע שאנו שולחים את היד ונוגעים לו בגב או אוחזים אותו בגב או בכנפיים. התוכי לא יכול ליהנות ממגע כזה משום שהוא חש מאוים - גם אם הוא מכיר אותנו היטב אחיזה בכנפיים גורמת לו להרגיש מוגבל בתעופה, כך שבמידה ותצוץ לפתע סכנה הוא לא יוכל להימלט ממנה - אפילו אם מדובר בתוכי שכנפיו גזורות והוא מעולם לא עף - עדיין חשוב להשאיר את כנפיו חופשיות ללא המגע שלנו. אם ניגש אל התוכי מלפנים, עם יד מושטת ויציבה (ולפעמים בליווי "פרס" קטן) - זה יעודד אותו להרגיש בטוח ונעים כשאנו מתקרבים וכמובן יקטין את הסיכוי שהתוכי ינשוך.

אינסטינקט נוסף שאנו יכולים להשתמש בו לטובת מערכת היחסים בינינו לבין התוכי הוא מה שלפעמים מכונה "אינסטינקט גוזלים" - כאשר תוכי מסיים להאכיל את גוזליו היא רוכן מעליהם, מנקה את נוצות ראשם הקטנות ומשמיעה קולות עדינים. יש באפשרותנו חבוייה

לחקות התנהגות זו של התוכי כדי לעורר בו "אינסטינקט גוזלי". בדרך זו נוכל לקרב אותו אלינו כך שירגיש את חום גופינו ואת דפיקות הלב, מה שגורם לו להיות רגוע ושליו, נלטף בעדינות את ראשו ונדבר אליו ברכות ובנועם, כך ניצור סיטואציה דומה לזו שאמו בטבע הייתה יוצרת עבורו בקן הנעים והבטוח שבו אמור היה לגדול. מצב זה נעים לתוכי, מרגיע אותו ומעורר בו את ה"התנהגות הגוזלית" המפונקת שחבויה בו. בכך אנו מחזקים מאוד את הקשר בינינו לבין התוכי שלנו ועל אחת כמה וכמה אם מדובר בגוזל שאנו מחתימים בעצמנו ועושים זאת לאחר כל האכלה.
דבר שחשוב לזכור הוא שמצב זה נעים עבור התוכי אך ורק במידה שאינו נכפה עליו בכוח. אם מדובר בתוכי חדש או בתוכי בוגר שאינו רגיל לחיבוקים ואחיזה קרוב לחזה - הרי שהמצב עלול להיות מלחיץ, מוזר ולא נעים עבורו ואז כמובן שעלולים להשיג תוצאה הפוכה מזו שהתכוונו אליו.
אין להחזיק את התוכי בכוח במצב זה רק כדי "שיראה שזה נעים" - כי זה פשוט לא יקרה. תוכי שאינו רגיל למגע מסוג זה ואינו חש בנוח יש להרגיל אותו באופן הדרגתי למצב החדש עד שלא יהיה ספק שהוא נהנה ממנו בדיוק כמונו.
תוכי הוא בעל-חיים שאין להתעלם מאופיו ומאישיותו. תוכי הוא לא רק דבר כלשהו יפה שמתאים לכלוב או כצעצוע לילד, אם נשכיל לחקור וללמוד על התוכי שלנו ונספק לו את תנאי המחייה הדרושים לו,
ולהם הוא זקוק וראוי כי אז נזכה בחברות אמיתית, אהבה שאין דומה לה ובן משפחה נוסף לכל דבר שיוסיף לחיינו עניין אושר, שמחת חיים ושובבות  כמו שאף חיית מחמד אחרת לא תוכל לעשות.
מקור: http://www.petnet.co.il/articles/1498

תגובות

התמונה של טאקו

כיצד לנהוג

כיצד לנהוג כשתוכי מסוג ג'אקו נושך.גם שנוהגים בסבלנות רבה.הנשיכות מאוד תוקפניות ומכאיבות.(גם כשאני מנסה להאכיל אותו).ניסיתי לשים כפפות, אבל זה מבהיל אותו והוא צורח ותוקף.התוכי רק בן 10 חודשים.ואני באמת מנסה להיתקרב אליו ללא הצלחה.ואני זאת שמטפלת בו הכי הרבה.( אנחנו משפחה גדולה)   אודה לך מאוד אם תוכל לעזור .

התמונה של צבי דגן

כיצד לנהוג כשתוכי מסוג ג'אקו נושך

אנא, תפתח נושא חדש בפורום ותעלה שם את השאלה.

הקלק כאן: פורום